Colegiul Pacientilor a desfasurat saptamana trecuta o campanie de informare si preventie in Oradea, activitatile s-au desfasurat in cadrul complexului Era Park cu sprijinul voluntarilor si membrilor asociatiei noastre din Bihor.

Colegiul Pacientilor se implica activ in comunicarea catre public a beneficiilor unei abordari medicale preventive in cea ce priveste investigarea starii de sanatate si a factorilor de risc.

Este esential sa va vedeti cu medicul dumneavoastra de familie de cel putin de doua ori pe an, minim o data la 12 luni sa efectuati un set cat mai extins de analize de biochimie, hematologie si urina precum si o ecografie generala ca minimum necesar unei abordari preventive. Dupa 30 ani barbatii ar trebui sa faca un test PSA si femeile testul PAP.

Cereti medicului sa va dovedeasca prin investigatiile facute diagnosticul pe care il pune si nu acceptati finalizarea consultatiei fara asumarea de catre acesta a unui diagnostic sau a unei recomandari de investigatii suplimentare sau consult de specialitate.

pacientul informat de asociatia pacientilor Era Oradea Colegiul Pacientilor colegiul pacientilor campanie de informare asociatia pacientilor CP la Era Shoping Center asociatia pacientilor CP la Era Oradea asociatia pacientilor colegiul pacientilor asociatia de pacienti informeaza asociatia de pacienti CP Bihor asociatia de pacienti