Știai că…

există un număr de 80 de analize la care ai dreptul gratuit?

poți beneficia gratuit de radiografii, mamografii, CT și RMN?

Curiozități și adevăruri interesante, neștiute de către cei care ar putea să beneficieze, pentru că lipsește informarea. O țară plină de legi și subterfugii, articole și mențiuni, hotărâri nepopularizate, câteodată parcă lăsate intenționat la voia întâmplării. Despre Colegiul Medicilor am auzit, se spune la televizor, însă am aflat că mai este și Colegiul Pacienților.  Colegiul Pacienților este o organizație guvernamentală compusă din oameni de toate vârstele care se descriu așa: Suntem un grup de cetățeni reprezentativ la nivel național cu o creștere rapidă care au hotărât să nu mai lase la voia întâmplării modul în care sunt tratați, modul în care sunt cheltuiți banii plătiți de noi pentru sănătate și nu în ultimul rând ce primim pentru banii pe care îi plătim.

Aici puteti citi articolul integral

Colegiul Pacientilor, asociatie de pacienti, protectia pacientilor, drepturile pacientilor.