Inalta Curte de Casatie si Justitie a decis ca medicii din sistemul public NU pot primi atentii sau donatii de la pacienti. Medicii si personalul medical care accepta sau solicita donatii sau atentii de la pacienti vor cadea sub incidenta infractiunii de luare de MITA anvand in vedere ca sunt asimilati functionarilor publici.

Colegiul Pacientilor saluta aceasta decizie dar atrage atentia ca fara o plata adegvata de catre sistemul public de asigurari a serviciului medical in urmatorii ani Romania va ramana fara medici iar cei din tara vor fi in penitenciare!

Este de datoria medicilor sa ceara organizatiilor care ii reprezinta sa se implice intr-un dialog imediat cu Ministerul Sanatatii, CNAS si asociatiile de pacienti pentru gasirea unor modalitati de plata legale si transparente a actului medical.