In luniele Iulie si August filiala Colegiului Pacientilor din Brasov a organizat doua evenimente cu caracter educativ la care au participat copii de la orfelinate din Judetul Brasov si Municipiul Bucuresti.

Proiectul a constat in organizarea unor sesiuni de informare a copiilor din orfelinate privitor la preventie si sanatate in general precum si exercitii de prim ajutor. Cursul si exercitiile au fost prezentate celor mici de medici cu experienta in predarea unor astfel de cursuri.

La aceste prime doua sesiuni au participat aproximativ 60 copii care pe langa cursul interesant si interactiv au avut ocazia sa petreaca o zi minunata in aer liber in frumosul parc cu dinozauri Dino Parc din Rasnov unde va incurajam pe toti sa mergeti cu cei mici si mari. Puteti afla mai multe despre parcul cu dinozauri din Rasnov aici

Toti copiii prezenti au primit si brosura: „Invata cum sa fi sanatos” produsa de Colegiul Pacientilor.

Proiectul a fost realizat cu sprijinul generos al: RPLP Sacele, Clubul Rotary Octo Bucuresti, Dino Parc, Clinica Anima.

Companiile si personaele private care vor sa sprijine un orfelinat si sa ofere copiilor de acolo o astfel de experienta pot face acest lucru contactandu-ne si noi vom organiza tot. Costul poate fi acoperit prin redirectionarea 2% din impozitul pe profit pentru societatile comerciale.

 

 

 

 

Colegiul Pacientilor Asociatie de Pacienti, protectia pacientilor, drepturile pacientilor.