Colegiul Pacientilor se alatura Ministerului Sănătății si salută decizia Comisiei Juridice și Comisiei de Sănătate din Camera Deputaților de a lăsa Legea antifumat neschimbată, prin respingerea tuturor amendamentellor care modificau acest act normativ.
Printre modificările pe care voiau să le aducă unii parlamentari era și aceea care redefinea spațiul închis. Acest amendament ar fi repermis fumatul în spațiile publice.
Astfel, fumatul rămâne interzis în spaţiile publice închise, în spaţiile publice închise de la locul de muncă, în mijloacele de transport în comun şi în locurile de joacă pentru copii.

Este un pas înainte pentru atingerea unui obiectiv ambițios: 2035 – România fără tutun.
Această lege transpune o Directivă europeană. După intrarea în vigoare a legii, vor dispărea de pe piață produsele cu tutun aromate, iar din 2019 țigările mentolate. De asemenea, noile pachete de ţigări vor avea o imagine grafică pe 65% din suprafaţă.

Colegiul Pacientilor – Asociatie de Pacienti – Drepturile Pacientilor – Protectia Pacientilor