Tratati-va ridurile pe bani CAS* la Spitalul de Urgenta Floreasca! *Spaga la profesor nu este inclusa.

Vlad Voiculescu a anuntat ca a descoperit cu stupoare ca barocamera de la Spitalul Floreasca pentru care au fost cheltuite 3,4 milioane de lei nu poate fi folosita pentru tratarea arsurilor, ci este dotata pentru tratamente antiimbatranire.

Potrivit domnului ministru barocamera de la Sectia de Arsuri Grave de la Floreasca a fost conceputa pentru tratamente antiageing sau pentru tonifierea pielii si in niciun caz pentru tratarea arsurilor grave, scopul pentru care a fost cumparata.

Vlad Voiculescu a explicat ca barocamera este mai potrivita pentru tonifierea organismului, pentru tratamente antiaging, cel mult pentru tratarea arsurilor usoare: „Grija noastra este sa o mutam de acolo, pentru ca avem nevoie de spatiul respectiv. Grija noastra este ca acea sectie sa functioneze in interesul pacientilor. Ce se intampla cu barocamera? Ne-ar placea sa fie folosita, intelegem ca poate fi folosita pentru alte scopuri, nu pentru pacientii cu arsuri grave, ne-ar placea ca spitalul sa-i gaseasca o utilizare la un moment dat. Daca ma intrebati pe mine, va raspund ca sunt usor sceptic. Barocamera este a spitalului, sper sa o poata folosi cumva. In rest este o chestiune care tine de o investigare a Parchetului”, a spus ministrul Sanatatii, citat de News.ro

Puteti afla mai multe despre aceasta afacere aici!

Colegiul Pacientilor, Drepturile Pacientului, Protectia Pacientilor