Românii vor avea de astăzi CV medical: Toate bolile şi medicamentele prescrise vor fi în Dosarul Electronic de Sănătate. Medic de familie: „Nici nu ştiu în ce constă şi ce presupune. Numai să funcţioneze”

http://zf.ro/eveniment/romanii-vor-avea-de-astazi-cv-medical-toate-bolile-si-medicamentele-prescrise-vor-fi-in-dosarul-electronic-de-sanatate-medic-de-familie-nici-nu-stiu-in-ce-consta-si-ce-presupune-numai-sa-functioneze-15946116

Dosarul Electronic de Sănătate (DES), un sistem prin care medicii încarcă date despre istoricul şi afecţiunile pa­cienţilor, va deveni obligatoriu începând cu 12 noiembrie, iar doctorii vor putea urmări evoluţia unei probleme de sănătate şi tratamentul pe care l-a urmat un pacient, având astfel acces la aceste informaţii în cazul unor urgenţe medicale.

Pacienţii sunt cei care le pot permite doctorilor să acceseze dosarul electronic, însă, în cazul unor situaţii de urgenţă, medicii au acces la „date relevante“ pentru a le oferi îngrijirea medicală potrivită. Casa Naţională de Asigurări de Sănătate (CNAS) le impune tuturor medicilor să încarce date despre istoricul medical şi afecţiunile pacienţilor în Dosarul Electronic de Sănătate, susţinând că acest sistem nu se va bloca, aşa cum se întâmplă în cazul cardului de sănătate.