Alaturi de Spitalul Pelican din Oradea, in cadrul Festivalului-CONCURS „D’ALE PORCULUI” – EDIŢIA a III-a din Oradea, azi 25 februarie 2017,  Pacientilor sustine sanatatea! Participantii la festival au beneficiat de masurarea tensiunii arteriale, a glicemiei si au primit vouchere pentru servicii medicale de preventie, ofetite de Spitalul Pelican.

Consiliul Judeţean Bihor – Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale, Asociaţia Comunelor din România – Filiala Bihor, Asociaţia Firmelor Bihorene şi Asociaţia Culturală D’ART organizează FESTIVALUL-CONCURS „D’ALE PORCULUI” – EDIŢIA A III-A.

Concursul de preparare tradiţională a porcului, între comunele din judeţul Bihor, are ca scop promovarea tradiţiilor populare bihorene şi a avut loc sâmbătă, 25 februarie 2017, în parcarea ERA Shopping Park Oradea.

La ediţia din acest an s-au înscris 22 de echipe, după cum urmează: Auşeu, Borş, Căbeşti, Dobreşti, Drăgăneşti, Gepiu, Girişu de Criş, Lăzăreni, Mădăras, Nojorid, Oşorhei, Pomezeu, Răbăgani, Săcuieni, Sânnicolau Român, Sântandrei, Şinteu, Tileagd, Tinca, Toboliu şi Valea lui Mihai. Acestora li se adaugă, potrivit tradiţiei, o comună din Ungaria, Körösnagyharsány.