Ieri a fost aprobata cererea noastra de inregistrare in repertoarul ONG al Camerei Deputatilor, o etapa importanta avand in vedere interesul si dorinta asociatiei noastre de a se implica in activitatea legislativă desfăşurată la nivelul comisiilor permanente.

Acesta este un prim pas in implicarea Colegiului Pacientilor in formularea si promovarea de propuneri si alternative la politicile de sanatate publica initiate de forurile legislative, de guvern prin ministerul sanatatii si casa nationala de asigurari a declara dl. Cristian Sas, presedintele asociatiei.”

Colegiul Pacientilor este deja implicat in procesul de formularea si promovarea de alternative la politicile de sanatate publica initiate de consiliile locale ce administreaza infrastructura medicala fiind prezent cu membrii in consiliile de administratie a patru spitale din municipiul Bucuresti.

” Intentionam sa crestem si mai mult capacitatea asociatiei noastre de a formula si promova alternative solide la politicile de sanatate publica initiate de guvern si in acest sens suntem in proces de elaborare a unui proiect pe fonduri europene care ne propune sa il desfasuram in intervalul 201-2018.” a declarat dna. Angela Pernes, directorul executiv al asociatiei.

Colegiul Pacientilor este una dintre cele mai active asociatii de pacienti din Romania anvand in acest moment peste 4000 de membrii, cetateni ce s-au alaturat acestui proiect inscriindu-se in asociatie. Si tu te poti inscrie acum gratuit completand acest formular.