IMG_9745Am preluat aceasta postare a unuia dintre cei mai apreciati pediatri din tara Dr. Mihai Craiu pentru ca expica riscurile si cum poate sa imbolnaveasca un copil nevaccinat pe unul care a facut toate vaccinurile.

In bolile contagioase prevenibile prin vaccin exista o singura optiune rationala – vaccinarea.

Daca boala respectiva ar putea produce decesul sau invaliditate pe viata nu exista nici un argument pentru amanarea sau refuzul vaccinarii. Iar rujeola este o astfel de boala.

Din pacate au trebuit sa moara mai multi sugari pentru ca sa intre in atentia opinei publice aceste dileme/false dileme…

Acum a fost oficial declarata de catre Ministerul Sanatatii o stare de alerta privind epidemia de rujeola. Vor fi discutii, polemici, agitatie rationala sau irationala… Se vor invarti in spatiul public aceleasi spaime si teorii ale conspiratiei.

Cred ca vom auzi din nou iresponsabila intrebare care se vrea retorica „cum poate sa imbolnaveasca un copil nevaccinat pe unul care a facut toate vaccinurile??”.

Simplu – daca cel vaccinat conform schemei nationale este prea mic pentru a fi facut vaccinul de rujeola-rubeola-oreion…

Exact ca bebelusii care au murit, care au facut boala pentru ca nu ajunsesera la varsta la care ar fi putut fi vaccinati. Si ar mai fi de mentionat ca eficacitatea vaccinurilor tine nu numai de vaccinul in sine ci si de modul de pastrare si transport.

Daca sta la 32 grade, cum au tot fost vara aceasta, atunci e posibil sa nu fie eficace CHIAR daca il faci la vreme. Si nu este eficace la cei care au un sistem imun anormal.

Daca sunt cunoscuti cu imunodeficienta nu pot fi vaccinati cu vaccinuri care au in compozitie virusuri vii atenuate (cazul vaccinului antirujeolic) iar daca nu sunt cunoscuti anterior vaccinarii nu vor avea un raspuns imun protector dupa vaccinare. In consecinta ei vor fi victimele celor din anturajul lor si care vor face boala „naturala”.

Ce putem face?? In primul rand sa fim corecti fata de toti cei din jur – sa anuntam ca avem un copil cu febra si eruptie atunci cand mergem la medic INAINTE de a sta intr-un hol supraaglomerat de copii ce asteapta si ei un consult.

Noi la INSMC avem acest poster urias pe usa de la intrarea in Institut. De mai multi ani!

Daca ai dubii discuta cu un medic, medicina nu se invata de pe google sau fb, in caz ca nu ai aflat este nevoie de 6 ani de facultate si inca 3-6 de rezidentiat sa devi medic!

 

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.