Plafonul la laborator si imagistica omoara pacientii cu zile si pune in pericol sanatatea publica!

De ani buni, in Romania poti beneficia de un antibiotic de ultima generatie decontat CAS, dar nu poti sa faci analiza care te ajuta sa vezi daca medicamenul este cel potrivit sau daca si-a facut efectul.

In contextul in care la nivel mondial se discuta despre pericolul cresterii rezistentei bacteriilor la antibiotice, aceasta abordare poate fi calificata ca o crima impotriva umanitatii.

Desi fara analize si investigatii necesitatea si eficacitatea tratamentelor este cel putin discutabila; desi consumul de analize si investigatii este o zecime din costul medicamentelor; desi se sustine sus si tare ca politica ministerului sanatatii prevede incurajarea si dezvoltarea ambulatoriului; desi CNAS vorbeste de medicina bazata pe dovezi; realitatea este ca e doar praf in ochi si iresponsabilitate grava din partea celor ce elaboreaza politica de sanatate publica si a corpului medical care ar trebui sa ia atitudine.

Plafonul la laborator si imagistica in majoritatea oraselor se termina in primele zile ale lunii si realitatea este ca multi pacienti ajung sa se interneze in baza unor atentii la spital pentru investigatii de ambulatoriu, alimentand coruptia din sistem.

 

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.