Ieri, 23 Martie 2017, am participat la o intalnire la Palatul Parlamentului a comisiei de sanatate din cadrul Camerei Deputatilor pe tema Sanatatea orala-Problema de sanatate publica prioritara.

Marele absent a fost Colegiul Dentistilor care are alte prioritati decat sanatatea orala a Romanilor si progresul stomatologiei in Romania. In acest moment alocarea CNAS pentru stomatologie reprezinta 0,03% din buget, adica nimic iar lor nici ca le pasa.

Evenimentul isi propusese sa stranga laolalta reprezentati ai: Ministerului Sanatatii, Comisiei de Sanatate din Parlament, CNAS, Colegiul Dentistilor, Colegiul Pacientilor, Autoritati locale, medici stomatologi.

Colegiul Pacientilor a propus ca solutie de crestere a finatarii inclusiv pentru stomatologie, introducerea tichetelor de sanatate.

Aceasta solutie ar reprezenta un compromis atat pentru problema plafoanelor pentru analize si investigatii de imagistica si a costurilor din spitale, cat si pentru lipsa completa de finatare pentru stomatologie. Pacientul va putea utiliza aceste tichete pentru nevoile lui acute, indiferent de tipul acestora.

Aceasta solutie nu pune o mare presiune pe bugetul de stat ele fiind platite de angajatori, cei drept reducand putin baza de impozitare a companiilor dar fiind o solutie mult mai ieftina decat alocarea acestor sume direct de la bugetul de stat.