Masa rotunda: Recuperarea post – AVC: strategii eficiente în managementul spasticității de membru superior .

Evenimentul a avut loc la Camera Deputatilor, Sala de sedinte a Comisei pentru sanatate si familie, et 2, azi 5 Aprilie 2017.

Aproape jumătate dintre pacienții care au suferit un atac vascular-cerebral (AVC) se confruntă cu spasticitate de membru superior- o condiție cronică asociată cu simptome precum contracturi musculare, slăbiciune musculară, deficit senzorial și coordonare deficitară. Afecțiunea are un impact dramatic asupra activităților zilnice și asupra calității vieții pacientului și aparținătorilor acestuia.
Datele epidemiologice arată că aproximativ 30% dintre pacienții care au suferit un atac vascular- cerebral vor avea nevoie de terapie pentru spasticitate, iar evaluarea și abordarea terapeutică implică, de cele mai multe ori, o echipă multidisciplinară care va stabili obiective terapeutice individuale și un plan de tratament personalizat pentru fiecare pacient. Pacienții din România au la dispoziție diverse opțiuni terapeutice, însă fiecare dintre ele are diverse limitări.

Deschidere:
➢ Conf. univ. dr. Florin Corneliu Buicu, preşedinte Comisia pentru sănătate şi familie, Camera Deputaţilor
➢ Conf. univ. dr. Diana Loreta Păun, consilier de stat, departamentul Sănătate publică, Administraţia Prezidenţială
Managementul pacienţilor cu spasticitate post AVC
Perspectiva specialiştilor:
➢ Prof. univ. dr. Bogdan O. Popescu, vicepreşedinte Comisia de specialitate Neurologie din cadrul Ministerului Sănătăţii, președinte viitor 2017-2021 al Societăţii de Neurologie din România
➢ Prof. univ. dr. Ovidiu Băjenaru, preşedinte de Onoare “ad vitam” al Societăţii de Neurologie din România, şeful Clinicii de Neurologie, Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti
➢ Prof. univ. dr. Mihai Berteanu, preşedinte Comisia de specialitate Medicină Fizică și de Reabilitare din cadrul Ministerului Sănătăţii, şef Clinica de Recuperare Medicală, Spitalul Universitar de Urgenţă Elias Bucureşti
➢ Conf. univ. dr. Adrian Bighea, vicepreşedinte Comisia de specialitate Medicină Fizică și de Reabilitare din cadrul Ministerului Sănătăţii, președinte Societatea Româna de Reabilitare Medicală
Perspectiva Pacienţilor:
Valentin Anei, preşedinte Societatea Română de Prevenirea şi Recuperarea Medicala a Persoanelor cu Accident Vascular Cerebral
Perspectiva autorităţilor:
– Reprezentant Ministerul Sănătăţii
– Reprezentant CNAS
– Reprezentant ANMDM

Din partea Colegiului Pacientilor a participat Dl. Cristian Sas

Colegiul Pacientilor propune ca solutie de crestere a finantarii in sanatate impozitarea suplimentara a factorilor de risc. Credem ca impozitarea produselor alimentare care au un continut crescut de zahar, sare, grasimi, calori.