Astazi am participat la conferinta pe teme de sanatate Pria Healthcare organizata la Camera de Comert si Industrie a Romaniei.

Subiectele abordate au fost multiple dar ce mi-a atras atentia a fost o statistica perzentata de reprezentantul CNAS care arata ca s-a ajuns in situatia in care din 4 lei alocati sanatatii 3 se duc pe medicamente si nici asa nu sunt suficienti.

Colegiul Pacientilor crede ca este absolut necesara o echilibrare a bugetului CNAS si o reanalizare a prioritatilor vis-a-vis de medicamentele decontate.

Pacienti nu au neaparat nevoie sa fie ajutati sa isi cumpere un ibuprofen sau un medicament de raceala si chiar daca sunt foarte saraci vor gasi o solutie sa faca rost de cei cativa zeci de lei necesari acestor medicamete.

Pacientii au nevoie de sprijinul statului atunci cand problema medicala e grava si interventia/tratamentul sau medicamtele costa mii de lei si in unele cazuri zeci de mii de lei.

Desi OMS avertizeaza asupra abuzului de antibiotice in Romania medicul poate prescrie antibiotice decontate CAS fara limita dar nu are plafon de laborator sa efectueze analiza care arata daca este nevoie de prescrierea acelui antibiotic , daca este cel mai eficient sau daca si-a facut efectul.

Inainte sa alocam mai multi bani catre medicamente, trebuie sa ne uitam mai atent la aceste aspecte , precum si la faptul ca neinvestind in educatia medicilor, in medicina bazata pe dovezi, in preventie, nu vom avea niciodata mai multa sanatate, ci din contra foarte multi bolnavi si un sistem ineficient.

IMG_1241