PSD-ul si-a aratat deschiderea pentru proiectul de taxare a produselor cu continut mare de zahar ca o solutie de scaderea a consumului de zahar si a problemelor generate de acesta.

Miercuri, 17 mai, am avut o intalnire la Camera Deputatilor cu deputatul PSD Costel Lupascu cu care am avut un dialog constructiv in legatura cu un eventual proiect de lege privind accizarea alimentelor cu un conţinut ridicat de zahăr.

Domnul deptutat ne-a comunicat ca vrea sa intitieze acest proiect de lege si in acest sens am facut sichimb de informatii si idei pe aceasta tema si am agreat sa colaboram.

Colegiul Pacientilor insista asupra urgentei unei astfel de reglementari care ar avea dublu rol si anume educativ dar si de sustinere a sistemului public de asigurari de sanatate care nu face fata nevoilor pacientilor.

Reprezentatii nostri au sustinut ca exista temerea cetatenilor ca banii colectati astfel sa fie cheltuiti fara nici un beneficiu real pentru cetateni motiv pentru care am cerut ca aceste fonduri sa ajunga transparent in bugetul CNAS pentru a finatata eliminarea sau cresterea substantiala a plafoanelor pentru serviciile de laborator, ecografie, CT, RMN si alte investigatii paraclinice si plata corecta a medicilor.

In multe orase pacientii stau cu lunile pe liste de asteptare sperand sa prinda un loc la un CT sau pentru analize timp in care boala progreseaza si costurile devin din ce in ce mai mari.

Eliminarea acestor plafoane va schimba in bine viata unui numar foarte mare de centateni, va contribui la scaderea numarului de internari si a consumului de medicamente. Avem o echipa de medici care lucreaza acum la argumentarea acestor afirmatii pentru a le depune in parlament.

Din estimarile noastre doar din aplicarea acestei taxe pe bauturile racoritoare s-ar putea colecta peste 1.4 miliarde ron.

Calculul este simplu la un volum de vanzari in 2016 de 1,6 miliarde litri de sucuri cu o acciza de 0.8 ron/litru am strange peste 1.2 miliarde ron pentru sanatate. Aceasta suma reprezinta de 2 ori mai mult decat bugetul acutal de 716 milioane ron alocat analizelor si investigatilor la nivel national.

Prin aplicarea acestei taxe pretul unei sticle de suc de 0.5 litri care azi costa 3 ron va ajunge maxim 3.4 ron daca producatorii vor transfera tot costul catre clinentul final.

Credem ca este momentul actiunii si speram ca parlamentarii vor realiza ca astfel pot imbunatati viata a milioane de cetateni si sansa de a salva mii de vieti pe an.