Astazi am participat la Camera Deputatilor la dezbaterea ” Parlament – Societatea civila – un parteneriat necesar” organizata de grupul Parlamentar PMP

Cu aceasta ocazie am prezentat zonele de interes ale asociatiei noastre si am evidentiat faptul ca colaboram deschis cu tot spectrul politic pentru imbunatatirea accesului populatiei la servicii medicale si a calitatii acestora.

Colegiul Pacientilor doreste cresterea si eficientizarea finatarii sistemului public de sanatate prin politici coerente de sanatate publica, atragerea urgenta de investitii straine in spitale si centre de tratament oncologic, paleativ, ingrijiri la domiciliu, eliminarea plafoanelor la imagistica si analize de laborator, eliminarea coruptiei si a conditionari actului medical in spitalele de stat.

La intalnire a participat dl Tomac Eugen liderul grupului PMP alaturi de alti zece colegi deputati iar din partea Colegiului Pacientilor dna. Marilena Nicolae si dl. Cristian Sas.

 

 

Colegiul Pacientilor, Protectia Pacientilor, Drepturile Pacientilor