Scutecele pentru adulti mai vandute decat cele pentru copii.

In Japonia vanzarile de scutece pentru adulti au depasit ca valoare vanzarile de suctece pentru copii. Romania se pregateste sa ii ajunga din urma!

Acest fenomen se datoreaza cresteri semnificative a sperantei de viata in tandem cu o prabusire fara precedent a ratei de fertilitate.

In Romania rata fertilitatii a ajuns la 1.52 cea mai scazuta din istorie dar din pacate speranta de viata este departe de performata Japonie. Din pacate statul nu dezvolta servicii pentru cei ce vor un copil.

colegiul pacientilor - rata de fertilitate in Romania

” Statul nu ajuta cu servicii tinerele famili si nu este vorba de bani, daca vrem ca natalitatea sa creasca trebuie sa gasim raspunsul la problemele de baza a celor ce vor sau au un copil : Unde/cu cine las copilul cand merg la servicii? , Cine ia copilul de la cresa / gradintia/scoala care termina programul la miezul zilei si eu ies de la munca la 18? ” spune Marilena Nicolae, Directorul de Operatiuni al Colegiului Pacientilor.

Daca crezi ca poti contribui la imbunatatirea sistemului medical si a politicilor de sanatate din Romania vino alaturi de noi. Avem nevoie de economisti, analisti, IT-isti, HR-isti, etc investeste o ora / luna din timul tau pentru un viitor mai bun.