Moartea ii viziteaza cu prioritate pe Romani.

Este oficial, avem acest tratament special datorita unui acord parafat intre moarte si factorii de decizie din Romania si anume Ministerul Sanatatii, Colegiul Medicilor si Casa Nationala de Asigurari de Sanatate.

Desi pare incredibil moartea ii viziteaza cu prioritate pe Romani, in medie cu cel putin 6 ani mai repede decat pe vecinii nostrii de la vest.

„In timp ce Italienii, Spaniolii, Engelzii, Francezii se chinuie si stau la coada 82-83 ani, in medie si cu cate 7-8 ani mai mult decat Romanii sa le vina randul la intalnirea cu Moartea aceasta ii ignora si ne acorda noua prioritate in baza protocolului semnat cu Ministerul Sanatatii” a declarat domnul ministrul al sanatatii Ciuma Constantin mandru de realizarile guvernului

In completarea domnului ministru presedintele CNAS dl. Rujeola Spagiprimim a declarat: ” Suntem in permanenta atenti la nevoile pacientilor si am observat ca nu le place sa astepte, dupa luni de zile in care incearca sa prinda un loc la RMN sau analize decontate de CAS, multi nu se lasa batuti si se incapataneaza sa traiasca. Cu acest acord venim in ajutorul lor si reusim sa scurtam semnificativ asteptarea”.

Colegiul Pacientilor - Romanii traiesc mai putin cu 6 ani mai putin ca restul lumii bune