Seminar „Totul pentru sanatatea ta!” la Oradea, 12 decembrie 2017

Pentru sanatatea ta, Colegiul Pacientilor alaturi de  Spitalul Pelican Oradea, in calitate de membru fondator al Asociatiei Firmelor Bihorene (AFB), a invitat reprezentantii firmelor din Bihor, marti, 12 decembrie 2017, la ora 17:00, in Cetatea Oradea (corp E, et. 2, sala de conferinte), la seminarul „Totul pentru sanatatea ta”, organizat de AFB.

In timpul seminarului, dar si pe parcursul acestei luni, fiecare angajat al firmei dumneavoastra poate beneficia de vouchere pentru efectuarea investigatiilor minime necesare depistarii din timp a cancerului de san, a cancerului de col uterin, a bolilor gastrice si cardiologice. Ei vor putea beneficia de servicii medicale  gratuite precum si de reduceri pana la 70% din valoarea serviciilor medicale.

E bine să stiti:

Cancerul la sân este prima cauza de deces in randul femeilor din Romania. In fiecare an, aproximativ 6.000 de femei se imbolnavesc de cancer la san si peste jumatate pierd aceasta batalie, cauza principala fiind diagnosticarea bolii in stadiu avansat. Diagnosticat in faza incipienta, cancerul la san poate fi tratat relativ usor si fara urmari, chiar vindecat. Descoperit in stadiu 0 sau 1, boala poate fi vindecata in proportie de 94%. In fiecare an, aproximativ 6.000 de femei se imbolnavesc de cancer la san si peste jumatate pierd aceasta batalie, cauza principala fiind diagnosticarea bolii in stadiu avansat. Diagnosticat in faza incipienta, cancerul la san, poate fi tratat relativ usor si fara urmari, chiar vindecat. Descoperit in stadiu 0 sau 1 poate fi vindecat in proportie de 94%.

Cancerul de col uterin este o afectiune grava, dar care poate fi prevenita prin controale periodice. Daca este diagnosticat in stadii incipiente, poate fi tratata si vindecata, insa, de multe ori, interventia chirurgicala este radicala, iar femeia va suporta o trauma psihica importanta.

Cancerul de col uterin sau cervical ocupa locul trei in ceea ce priveste mortalitatea prin cancer la femei, dupa cancerul de san si cel pulmonar (1), peste 270.000 de femei pierzandu-si viata din cauza acestei boli, in fiecare an.
In Europa, la fiecare 18 minute o femeie moare de cancer de col uterin, Romania ocupand  primul loc din Europa in ceea ce priveste mortalitatea cauzata de cancerul de col uterin, de 6,3 ori mai mult decat media tarilor din Uniunea Europeana.
In Romania, incidenta cancerului de col uterin este de 31/100.000 de femei, iar mortalitatea este de 18.3/100.000 de femei.

Asociatia de pacienti Colegiul Pacientilor, preventie in sanatate, drepturile pacientilor, protectia pacientilor,sanatate