Anul 2017 a fost pentru Colegiul Pacientilor un an bun presarat cu zeci de activitati si evenimente.

In anul care tocmai a trecut ne-am consolidat prezenta in tara si am lansat cu succes cateva sucursale importante si anume Constanta, Cluj, Timisoara, Bacau, Suceava unde echipe de voluntari inimosi lucreaza la dezvoltarea primei asociatii independente de pacienti din Romania. Pentru anul 2018 obiectivul este 41 sucursale acoperind toate judetele tarii.
Numarul de membri a crescut spectaculos, in acest moment fiind inscrisi in asociatie aproximativ 7000 de persoane din peste 200 localitati, iar pentru anul in curs ne propunem un obiectiv ambitios si anume 25 000 membri.
Am lucrat la cresterea capacitatii noastre organizatorice prin organizarea sediului central si am sustinut evenimente ample simultan in mai multe sucursale, carora le multumim pentru implicare.
Am depus un prim proiect pe fonduri UE si in final am si castigat finantare prin fonduri UE pentru proiectul: „Dezvoltarea capacitatii asociatiei de pacienti Colegiul Pacientilor de a se implica in formularea si promovarea de alternative la politicile de sanatate publica initiate de Guvern prin Ministerul Sanatatii si Casei Nationale de Asigurari precum si consiliile locale ce administreaza infrastructura medicala.” Prin acest proiect care vom reusi sa consolidam si sa dezvoltam capacitatea asociatiei noastre de a elabora si sustine propuneri alternative la politicile de sanatate initiate de Guvern.
Site-ul nostru a beneficiat de un trafic in crestere cu 213% fata de anul anterior ajungand la peste 250 000 vizitatori, fiind probabil cel mai important site de acest fel din tara.
Mesajele Colegiului Pacientilor au aparut in peste 170 de articole si interviuri la televiziuni, in ziare, reviste si bloguri – lucru fara precedent pentru o asociatie de pacienti.
Am lansat serviciul de suport pentru cazurile de malpraxis in colaborare cu Consiliul de mediere si in acest fel ajutam in mod activ in fiecare zi pacientii care cad victima neglijentei sau incompetentei.
Am demarat colaborarea cu Transparency International contribuind cu expertiza noastra pe sanatate la proiectul Caravana Integritatii care si-a continuat circuitul in orasele Deva, Buzau, Galati si Slobozia.
Toate acestea nu ar fi fost posibile fara implicarea unui numar impresionat de voluntari care si-au dedicat timp si energie proiectului Colegiul Pacientilor.
Colegiul Pacientilor – Protectia Pacientilor – Drepturile Pacientilor – Un sistem de sanatate public centrat pe nevoile pacientilor.