In ultimele zile am facut mai mult de 500km pe bicicleta doar in Bucuresti (si foarte putin in afara lui) si am ajuns la niste concluzii interesante pe care vreau sa vi le transmit.
Inainte de toate, fac o mica paranteza. Ieri am fost surprins sa vad o mama cu fetita ei de mai putin de 6 ani calare pe o bicicleta cu scaun pentru copil, mergand linistete pe una din strazile ce ar putea fi considerate periculoase pentru biciclisti, datorita aglomeratiei mari si spatiului relativ mic (Bulevardul Carol I).

Ce m-a surpins si mai mult a fost comportamentul soferilor fata de ele: majoritatea asteptau cu rabdare in spatele lor pana in momentul in care aveau loc sa efectueze depasiri in conditii de siguranta.

No bine, ziceti voi, dar e normal ca soferii sa acorde atentie sporita in cazul asta, ca doar e o fetita mica pe bicicleta, insa am observat aceeasi atitudine a lor fata de mine, un om in toata firea care se deplaseaza cu mai mult de 25km/h.

Mai mult, desi suntem in toiul iernii si e inca frigut afara, in ultimele 3 zile n-am vazut mai putin de 30 de biciclisti in oras, cu unii dintre ei avand chiar conversatii scurte la semafor, in care ne desparteam cu un calduros si solidar „spor la pedalat!”.

Si acum revin la concluziile mele: in cei peste 5 ani de cand circul cu bicicleta aproape zilnic in orasul nostru drag, lucrurile s-au schimbat…in mult mai bine!

Claxoanele, injuraturile, accesele de furie si depasirile agresive ce imi pot pune in pericol siguranta aproape ca nu mai exista si mare imi este mirarea atunci cand chiar se intampla, pentru ca ele nu mai sunt caracteristice peisajului actual de ceva vreme!

O majoritate covarsitoare a soferilor bucurestenii iti dau prioritate cand e cazul, te asteapta, te depasesc frumos, nu te claxoneaza doar in speranta ca vor castiga 2 secunde suplimentare in drumul lor si iti fac loc sa te strecori printre masini la cozile de la semafor.
In timp ce multi dintre voi cauta motive pentru a nu merge pe bicicleta la servici sau in diverse locuri (fie din cauza vremii, traficului, faptului ca n-avem piste etc. etc.), traficul bucurestean evolueaza si se dovedeste a fi mai sigur, tolerant si bike-friendlyca niciodata. In timp ce multi dintre voi asteapta pistele si infrastructura minune promise de Firea, eu, impreuna cu multi altii ca mine, ne deplasam cu placere prin oras, ajungand unde avem treaba rapid, eficient, calmi, relaxati si perfect teferi si nevatamati.
Mi-ar face deosebita placere sa fim mai multi. Spor la pedalat! 😉

Ati citit postarea unui biciclist pe grupul de Facebook Bucurestenii vor sa pedaleze.

Una din principalele cauze ale sanatatii precare a Bucurestenilor este lipsa miscarii. Mersul pe bicicleta este una dintre cele mai practice activitati care poate imbina eficient utilul cu placutul si sanatatea.

Multa sanatate!