In ce priveste speranta enuntata de ministrul Sanatatii, ca dupa majorarile din martie vom asista la o migratie a medicilor de la privat la stat, Cristian Hotoboc persedintele Palmed spune ca presiunea cu siguranta exista, insa problema nu se poate reduce doar la salarii, fiind mai complexa de atat.

„Sa vedem la sfarsitul lunii cum se intampla cu salariile. Categoric vedem amenintarea migrarii de la privat la stat. Un privat nu-si poate permite sa plateasca niste salarii asa, aiurea, adica plateste niste salarii pe o munca facuta cum trebuie, din niste fonduri pe care trebuie sa si le asigure.

Noua nu ne da nimeni la privat fonduri din cer, asa cum pica la altii. Daca nu-ti permiti sa platesti oamenii, ei vor pleca.

Acum nu generalizam, pentru ca si medicii care lucreaza in sistemul privat s-au obisnuit cu un sistem, cu niste conditii, oricate salarii le-ar da oricine, nu vor putea sa-si faca meseria asa cum s-au obisnuit sa si-o faca deja mai ales cei care lucreaza de cativa ani de zile in privat.”

” Pacientului nu ii pasa daca clinica sau spitalul este privata sau de stat, noi vrem sa avem acces la servicii medicale decontate CAS in conditii civilizate atunci cand avem nevoie nu la sfantul asteapta. Statul ar trebui sa asigure finatare pentru servicii medicale, medicamente si tratamente nu sa plateasca salarii sau sa construiasca infrastructura medicala.” Sustine Marilena Nicolae, directorul de operatiuni al Colegiului Pacientilor