Relația cu sistemul de sănătate e perfectă dacă ești sănătos. Tu plătești, el încasează, nimic nu pare a fi în neregulă.

Problemele apar dacă te îmbolnăvești. Și, dacă îndrăznești să ai o boală gravă, relația perfectă se transformă într-una abuzivă, în care tu devii o victimă captivă, fără prea multe șanse de evadare, mai ales dacă nu ești bogat.

Deși sistemul ăsta are o grămadă de medici buni, onești și dedicați, ei sunt prinși la mijloc, în relația asta nefericită cu pacientul și dramele lui.

S-ar putea schimba ceva? Sigur. Doar că pentru schimbare e nevoie de anihilarea feudei care blochează orice încercare de a revoluționa sistemul. Și tot medicii, cei buni, onești și dedicați, ar trebui să producă antitodul împotrivă feudei… Se va întâmpla? Da, cu siguranță, dar peste cât timp e greu de zis.

Inscrie-te in Colegiul Pacientilor acum!