Medicina inseamna stiinta!


Asociatia Suport Mastocitoza Romania protesteaza fata de decernarea premiului Oliviei Steer  pentru rolul activ pe care aceasta l-ar avea in societate, la Gala femeilor pentru sanatate.
 
Asociatia Suport Mastocitoza Romania este membra a unor organisme internationale foarte importante, de asemenea, este partener al Centrului European de Excelenta in Mastocitoza si al Centrului National de Expertiza in Boli Rare Hematologice si promotor al medicinei ca stiinta.
Cu profunda mahinire constatam ca importante branduri au sponsorizat premierea dnei Olivia Steer pentru un rol pe care nu numai ca nu il are, ci este chiar opusul acestuia. premierea inseamna validarea conceptiilor despre optiunile terapeutice si vaccinare pe care doamna Steer le prolifereaza iresponsabil  in mediile de socializare. Ii reamintesc ca opiniile dumneaei contra vaccinarii a dus la refuzul a peste 90% dintre parintii copiilor cu mastocitoza de a-si vaccina copii, refuz care le-a pus in pericol viata acestora.
” A  fost nevoie de un demers inuman de greu, la nivel international, pentru a se introduce obligativitatea vaccinarii in mastocitoza. Recomandarile dnei Steer de a nu efectua mamografia sunt cinice si catastrofale. Peste 30% dintre femeile cu mastocitoza au risc de a dezvolta cancer la san si mamografia este singurul instrument de preventie a acestui tip de cancer care, in cazul nostru, reprezinta o metastaza, a declarat Nicoleta Vaia, presedinta Asociatiei.”
Suntem revoltati de pozitia Medicover cu privire la aceasta greseala impardonabila. Le reamintim celor de la Medicover ca numele lor va ramane drept cel al acelora care sunt de acord cu Olivia Steer si nu va fi de mirare daca impactul de impagine va fi catastrofal.
Noi, cei cu mastocitoza traim DATORITA MEDICINEI, noi suntem exemplul viu, palpabil al faptului ca terapiile alopate, stiintifice sunt solutia.
ASMR isi rezerva dreptul de a nu-i mai orienta pe pacientii cu mastocitoza catre Medicover, daca acesta nu se dezice ferm de practicile doamnei Steer.
Suntem in viata datorita ultimelor descoperiri stiintifice, traim datorita unor medici extrem de devotati, nu permitem umilirea acestora prin validarea mecanismelor terapeutice halucinante  si periculoase promovate de dna Steer.