Traim in Romania si asta ne omoara tot timpul, din pacate pe noi ne omoara si unii medici carora, desi Casa de Asigurari le pune la dispozitie plafoane pentru ecografie si alte investigatii paraclinice, ei nu le utilizeaza si le tin la “ciorap” sub pretextul ca pacientii nu au nevoi.

Personal, dupa 15 ani de interactiune cu sistemul medical am ajuns la concluzia ca ei habar nu au la ce folosesc acele teste si cum sa le utilizeze in stabilirea unui diagnostic de certitudine sau cum sa accelereze identificarea diagnosticului.  Acesti medici, acompaniati de un management care crede ca nu are nici o parghie de control al calitatii actului medical, conduc la aberatiile din sistemul medical romanesc.

Speranta de viata in Romania este cu pana la 8 ani mai mica decat in restul Uniunii Europene unde medicii diligenti consuma pana la ultimul banut alocat pentru sanatate pentru a diagnostica corect si rapid pacientii lor.

Din pacate, in Romania nu este asa pentru ca medicul atoatestiutor decide ca pentru el, sa foloseasca ecografia la doar 1% din pacienti, este medicina moderna. Pana ieri medicii din Romania spuneau ca ei sunt la fel de buni ca ai lor colegi din vest, dar si acest mit incepe sa fie spulberat dupa ce zilele trecute televiziunea nationala din Danemarca a prezentat cazul unor medici absolventi ai facultatii de medicina din Romania carora li s-a retras dreptul de libera practica si au fost acuzati de lipsa cunostintelor elementare de medicina. Emisiunea trage un semnal de alarma si a acuzat facultatea de medicina din Oradea ca produce medici care pun viata pacientilor in pericol.

Dar sa ne intoarcem la profilul acestui medic pe care am ales sa il numim “ Medicul criminal” pentru ca prin actiunile lui este cel responsabil pentru speranta de viata scazuta a romanului.

–          Lucreaza in ambulatoriu, fie el de stat sau privat

–          La consultatie se da cu parerea, nu utilizeaza nicio forma moderna de investigatie

–          Nu te cheama la control

–          Nu are nevoie de analize de laborator

–          Iti da reteta imediat, el stie din semne si fler ce ai si cum sa te faca bine

–          Se supara daca ii spui ca ai citit si tu ceva pe net si ai cateva intrebari

–          Isi schimba frecvent programul si pacientii sunt reprogramati

Draga cititorule, nu te imbata cu apa plata caci daca vei reclama medicul la managerul clinicii sau spitalului se va schimba ceva! De cele mai multe ori managerul acestor clinicii este mai vulnerabil in fata medicului decat esti tu pentru ca nu isi permite sa il piarda si sta ghiocel in fata lui si inghite toate aberatiile posibile pentru ca nu are cu cine sa il inlocuiasca. Daca vrei sa se schimbe ceva trebuie trebuie sa centralizam aceste reclamatii si cand avem suficient material sa atacam dreptul la libera practica al acestor medici astfel incat sa nu mai poata profesa nici unde.