Colegiul Pacientilor sustine rambursarea produselor și soluțiilor digitale de sănătate.

Grupului părților interesate în domeniul e-sănătății (eHSG) a contribuit activ la elaborarea acestui document împreună cu alți actori europeni precum MedTech Europe (lider), COCIR, Societatea Europeană de Cardiologie, Grupul farmaceutic al Uniunii Europene (PGEU ), EUHP.

Documentul prezintă patru recomandări care abordează natura specială a tehnologiilor digitale în domeniul sănătății și dificultatea acestora de a introduce căi de finanțare și de rambursare în Europa:

• Sunt necesare criterii specifice pentru a lua decizii adecvate de rambursare pentru produsele și soluțiile digitale de sănătate.

• Produsele și soluțiile digitale de sănătate relevante ar trebui să beneficieze fie din fonduri UE, fie din fonduri naționale în cadrul fondurilor de inovare pentru investiții.

• Trebuie elaborate orientări europene pentru generarea de date relevante și adecvate pentru utilizarea produselor digitale de sănătate și a soluțiilor.

• Trebuie să se țină cont de specificul produselor și soluțiilor digitale de sănătate atunci când se elaborează instrumente pentru evaluarea și recompensarea valorii pe care o oferă pacienților, actorilor din domeniul asistenței medicale, durabilității sistemelor de sănătate și societății.

Lipsa unor căi de rambursare adecvate, alături de lipsa interoperabilității și a altor factori, sunt printre cele mai importante bariere în calea transformării digitale a sănătății și îngrijirii.

Puteți descărca documentul aici:  https://www.medtecheurope.org/wp-content/uploads/2019/04/30042019_eHSGSubGroupReimbursement.pdf