Colegiul Pacientilor propune utilizarea infrastructurii Postei Romane in sprijinul pacientilor

Asociatia Colegiul Pacientilor a solicita sprijinul Ministerul Comunicațiilor și Societății Informaționale  in a demara discutii intre Posta Romana si CNAS privitor la posibilitatea utilizarii infrastructurii Postei Romane de catre casele de asigurari de sanatate judetene si medicii de familie in beneficiul pacientilor.

Colegiul Pacientilor propune CNSA utilizarea serviciilor Postei Romana pentru imbunatatirea comunicarii medic-pacient dar si pentru cresterea accesibilitatii pacientilor la programele nationale si pentru a creste calitatea vietii pacientilor din zonele izolate sau a pacientilor cu probleme de mobilitate.

In acest sens va propunem sa analizati posibilitatatea introducerii urmatoareleor servicii:

• Transmiterea de catre medicul de familie a retetei compensate pentru pacientii cronici cu mobilitate redusa / paralizie / varsta inaintata catre Posta Romana urmand ca aceasta sa colecteze si sa livreze medicamentele direct la domiciliul pacientului.
  • Posibilitatea ca medicul de familie sa utilizeze serviciile postei romane pentru a trimite invitatii de prezentare la medic pacientilor care nu au avut nicio vizita in ultimile 12 luni.
  • Trasmiterea catre toti pacientii din grupurile tinta a informatiilor privitor la modalitatile de accesare a programelor nationale de preventie ce ii vizeaza si a procedurilor de lucru. Ex screenigul cancerului de col uterin.
  • Transmiterea de catre CNAS catre pacienti a invitatiilor la vaccinarea copiilor impreuna cu toate informatiile necesare de care parintii au nevoie.

Aceste propuneri au fost transmise Ministerul Comunicațiilor și Societății Informaționale de catre dl. Cristian Sas, Expert politici publice de sanatate din partea Colegiului Pacientilor.