Esti un pacient imobilizat sau internat si vrei sa votezi Duminica 26 Mai pentru referendum si / sau alegerile Europarlamentare. Mai jos afli ce trebuie sa faci pentru ca urna mobila sa ajunga si la tine.

Cum votez daca sunt bolnav la pat si nu ma pot deplasa?

1. Pot solicita urna mobila doar pacientii nedeplasabili sau internati. Cererile pentru urna mobila nu vor fi acceptate daca nu sunt insotite de documente medicale valabile din care sa reiasa imposibilitatea pacientului de a se deplasa.

2. Cererile pentru urna mobila se pot depune DOAR sambata, intre 18.00 si 20.00 la cea mai apropiata sectie de votare de locul unde se afla pacientul imobilizat. Trimite pe cine-va cu cererea semnata de tine.

3. Cererile pentru urna mobila pot sa nu fie scrise de catre cei care solicita urna mobila dar TREBUIE semnate de catre pacientul pentru care se face solicitarea.

4. Pot fi facute cereri colective in care se cere urna mobila, de la mai multe persoane care sunt in acelasi loc (spitale, camine). In acest caz, trebuie sa existe toate semnaturile, celor care solicita urna mobila, pe lista respectiva si document/adeverinta medicala pentru fiecare.

Nu ezitati sa va exercitati dreptul de a vota solicitand urna mobila daca indepliniti conditiile de mai sus.

Puteti solicita informatii suplimentare de la dl. Cristian Sas, expert in politici publice de sanatate in cadrul Colegiului Pacientilor pe adresa de e-mail: cristian.sas@colegiulpacientilor.org