CP safty patient

Colegiul Pacientilor, cu ocazia Zilei Mondiale a Siguranței Pacientului din 17 septembrie 2019, a inaintat Ministerului Sanatatii, in atentia doamnei ministru Sorina Pintea

o scrisoare deschisa cu privire la indemnul de implementare a angajamentelor asumate  prin Rezoluția WHA adoptate si de Romania la cea de-a 72-a Adunare Mondială a Sănătății de la Geneva, la 28 mai 2019, în cadrul punctului 12.5 Acțiune globală privind siguranța pacienților.

De asemenea dorim ca în Romania  recomandările făcute în raportul directorului general a Organizatiei Mondiale a Sanatatii (OMS) privind acțiunile globale privind siguranța pacienților sa fie încorporate sistematic  în întregul nostru sistem de asistență medicală de la promovarea sănătății până la prevenire, tratament, reabilitare și îngrijire paliativă.

Adresa MS Colegiul Pacientilor 1

Adresa MS Colegiul Pacientilor 2

Adresa MS Colegiul Pacientilor 3

Adresa MS (1)

Asociatie de pacienti, Colegiul Pacientilor, protectia pacientilor, OMS, drepturile pacientilor