Echipa Colegiului Pacientilor crede ca ministerul sanatatii nu are nici competenta si nici resursele pentru a gestiona o escaladare la nivelul din China a epidemiei si recomanda cetatenilor sa se informeze si sa se pregateasca din timp.

 

Mai jos gasiti experienta unui cetatean responsabil care incearca sa afle de la autoritati ce trebuie sa faca pentru a respecta carantina la care trebuie sa se supuna persoanele care vin din zonele care sunt declarate cu risc in Italia

 ORIGINAL POST: (14:00, 24 feb)
Weekendul acesta am fost sa-mi vizitez mama intr-un orasel din Lombardia, in Ghedi. Nu este una dintre localitatile in care a fost instaurata carantina in Italia.
Ajung acolo sambata (alaltaieri), aflu despre noile evenimente referitoare la coronavirus.
Luni dimineata (azi) plec spre Romania:

 • decolam de la Bergamo BGY, zborul W63132
 • in avion primim un A4 formular (poza). Nici urma de recomandare/obligativitate de a sta in casa 14 zile izolat.
 • aterizam pe aeroportul Otopeni OTP, zborul W63132
 • ajungem in autobuze, plecam spre sosiri interne. La un moment dat se aude statia soferului si ne oprim. Asteptam vreo 15 minute inghesuiti, incep sa se incinga spiritele, semn ca nu stiu ce sa faca cu noi.
 • asteptam la control de pasapoarte mult mai mult timp decat de obicei, semn ca nu stiu ce sa faca cu noi.
 • lasam formuarul completat ofiterului de control la verificarea documentelor.
 • ne asteapta mai apoi un medic cu termometru cu infrarosu.
  // cu o seara inainte, urmarisem toate stirile pe internet si, in paralel, emisiunea pe antena3 (nu au toate canalele romanesti acolo) cu Gadea, Badea si Horatiu Moldovan – secretar de stat si ceva doctor dlui, de la care am auzit clar ca toata lumea care vine din Lombardia si Veneto (Bergamo e centrul Lombardiei) va sta in izolare la domiciliu 14 zile, iar cei care vin din localitatile afectate vor fi pusi in carantina. A facut distinctia intre situatiile acestea doua.
 • bun, trec de doctor, ma astept sa fiu intampinat de o echipa de oameni care sa-mi spuna despre ce voi face mai departe. Nefiind obisnuit cu sosirile interne, ajung rapid sa ies de tot fara sa-mi dau seama. Incerc sa gasesc pe-acolo pe cineva cu care sa vorbesc, nimeni.
 • in mod normal m-as fi dus la birou, unde mai sunt pe langa mine cateva sute de persoane. Decid sa nu fac asta si ma hotarasc sa ma lamuresc daca nu cumva e la mijloc o scapare romaneasca.
 • inainte sa continui, tin sa mentionez ca am plecat de la Bergamo de dimineata impreuna cu matusa mea care a zburat spre Bruxelles, la aceeasi ora din acelasi aeroport. La ea nu s-au impus masuri. S-ar parea ca si la noi la fel. Si totusi …
 • acum enumerarea de apeluri (foto):
 1. 021 3072 500 – ministerul sanatatii telefon centrala – nu raspunde nimeni
 2. 021 3072 600 – ministerul sanatatii telefon centrala – nu raspunde nimeni
 3. 021 3072 500 – ministerul sanatatii telefon centrala – nu raspunde nimeni
 4. 021 3072 695 – nu mai stiu unde pe la ministerul sanatatii – nu raspunde nimeni
 5. 021 3072 614 – ministerul sanatatii centrul operativ pt situatii de urgenta – vorbesc cu un tip ft amabil care-mi spune ca ar trebui sa sun la 112 sa imi faca procedura prin dsp sau ceva de genul, nu mai tin minte exact, dar ca el nu ma poate ajuta. Explicandu-i cat de anapoda este situatia, incearca sa imi spuna ca se aplica carantina doar pentru persoanele din localitatile in carantina din Italia, asta fiind punctul lui de vedere personal. Il intreb iar despre cele 14 zile de izolare la domiciliu, nu stie sa-mi spuna nimic, intelege penibilul situatiei, dar nu stie cum sa ma ajute.
 6. 112 – sun la 112 unde repet povestea de 3 ori pana ajung sa vorbesc cu cineva de la ambulanta care-mi spune ca nu ma poate ajuta decat cu o ambulanta care sa ma duca la spitalul Matei Bals sa-mi faca toate analizele ca sa fiu eu sigur ca nu am nimic. (Eu sa fiu sigur pt linistea mea, nu ei pt RO). Ma roaga sa sun totusi la DSP, ii explic ca e penibil ce se intampla aici, ca trebuie sa sun eu pe toata lumea sa ma asigur ca nu infectez pe nimeni (in caz ca port virusul), ma intelege si ma roaga din suflet sa sun totusi ca altfel nu ma poate ajuta. Mi se recomanda totusi sa stau 14 zile izolat. Imi dicteaza numarul de telefon, il notez.
 7. 021 252 79 78 – DSP – explic situatia, imi spun ca trebuie sa sun la Epidemiologie Bucuresti ca nu se ocupa ei de coronavirus, imi dicteaza numarul de telefon si-mi inchide telefonul.
 8. 021 314 74 09 – Epidemiologie Bucuresti – numar gresit
 9. 021 252 79 78 – DSP – sun inapoi, notasem gresit, aflu numarul corect, mi se inchide iar telefonul.
 10. 021 314 64 09 – Epidemiologie Bucuresti – spun problema, ma intreaba din ce sector sunt, imi da numarul de telefon de la sectorul 5, ca acolo trebuie sa sun, il notez.
 11. 021 252 09 65 – Epidemiologie Bucuresti Sector 5 – sun, explic situatia, mi se spune ca in mod normal trebuie sa stau izolat in casa 14 zile, sa-mi iau concediu medical de la medicul de familie. O blochez pe doamna cu intrebari ca: „merg eu la clinica dr de familie sau o sun pe dna doctor?” sau „in mod normal trebuie sa stau sau am obligatia de a sta in casa 14 zile?”. Nu stie sa imi raspunda concret la niciuna. Ii explic ca e foarte important sa stiu daca trebuie sa stau in casa deoarece altfel am de gand sa merg la lucru. Ii mai explic si ca pana atunci as fi avut timp sa ajung deja la birou si ca probabil ceilalti 200 de pasageri nu au procedat ca mine, sunand 50 de minute pentru a afla informatia cum ca ar trebui sa stau acasa si ii mai transmitca, daca scopul era sa ramanem cu totii acasa, masura aplicata a esuat lamentabil. Lucruri similare am spus tuturor celor pe care i-am sunat mai sus.

Cu mine in avion erau ~200 pasageri care au venit odata cu mine. Am impresia ca sunt 3 zboruri din Bergamo spre Bucuresti zilnic. Cu noi nu a discutat nimeni nimic. Nu ne-a sfatuit nimeni sa facem in vreun fel.
Am citit acum adresa din partea MAI – Departamentul pentru Situatii de Urgenta catre Servciile de Ambulanta Bucuresti – Ilfov. Nu spune nimic decat despre persoanele din localitatile in carantina (care ar fi putut doar evada de acolo si sa se suie in avion cu mine). Nu gasesc vreun comunicat oficial din partea autoritailor pe internet conform caruia ar trebui sa stau acasa.
Totusi, la Epidemiologie Sector 5 mi se spune ca trebuie sa stau acasa sau „in mod normal trebuie”.

Asta e situatia de la noi.
Daca cumva nu trebuie sa fac nimic, toate stirile astea au facut mai mult sa sperie si sa creeze panica decat sa ajute in vreun fel.
Daca cumva trebuie sa stau acasa, au gresit-o deja cu mii de persoane care au patit ca si mine ieri si azi.

Cum facem pana la urma?

Ministerul Afacerilor Interne, Romania Directia De Sanatate Publica Bucuresti-Ministerul Sanatatii Societatea Română de Epidemiologie Aeroportul International Henri CoandaMinisterul Sănătăţii – România

Later edit 17:00 (24 feb)
Am luat legatura cu dr. de familie care m-a trimis sa imi fac analizele si sa imi vad de treaba mai apoi, daca totul iese bine. Pana atunci mi-ar da concediu medical, sa nu-mi fac griji. Intreband in cat timp pot avea rezultatul si unde sa ma duc, am aflat ca pot primi rezultatul pe loc sau in 1-2 zile.
Am sunat la Ministerul Sanatatii – Serviciul de Ambulanta Bucuresti-Ilfov, nevrand sa sun la 112, unde am fost transferat si am vorbit cu managerul dr. Alis Grasu careia i-am explicat situatia. M-a rugat initial sa merg la spitalul Matei Bals si sa-mi fac analizele. Am revenit cu ingrijorarea ca, daca as putea transmite vreun virus, poate n-ar fi bine sa ma duc eu printre toti pacientii spitalului. Am revenit si cu nelamurirea contactului cu ceilalti, cu mersul la birou etc. M-a rugat sa astept telefonul ei pt a se consulta cu Raed Arafat.
In cateva minute a revenit cineva de la secretariatul Serviciului de Ambulanta care m-a rugat sa stau izolat pana aflu dintr-un comunicat de presa care este decizia oficiala pentru cei din situatia mea, ca atunci voi afla daca va trebui sa stau sau nu izolat cele 14 zile, pana atunci sa o fac. Ca se va difuza in seara asta sau maine.
Intre timp am stat izolat, n-am mers la birou, nu prezint simptome specifice.

Later edit 23:30 (24 feb)
Din concluziile Comandamentului pt Situatii de Urgenta difuzate in direct la 23:00 pe digi24, ministrul de interne Marcel Vela (impreuna cu Victor Costache, Raed Arafat, Streinu-Cercel si inca un dn) au comunicat ca se impune „autoizolarea la domiciliu pentru persoanele din zonele care sunt declarate cu risc in Italia”. Adica cei care vin din ambele regiuni Lombardia si Veneto, adica pasagerii zborului meu si celorlalte zboruri din regiunile astea doua.
In concluzie, cum nu ne-a spus nimeni in aeroport ca trebuie sa ne autoizolam, ce inseamna sa faci asta etc, multi probabil ca n-au facut-o.

Echipa Colegiului Pacientilor crede ca ministerul sanatati nu are nici competenta si nici resursele pentru a gestiona o excaladare la nivelul din China a epidemiei si recomanda cetatenilor sa se informeze si sa se pregateasca din timp.