Patronatul Furnizorilor de Servicii Medicale Private – PALMED anunţă punerea la dispoziţia autorităţilor române a 250 de paturi de terapie intensivă din unităţile medicale private, pentru a suplimenta numărul de paturi din unităţile sanitare de stat, la nevoie.


„Răspundem astfel apelului pe care Ministerul Sănătăţii l-a lansat în cursul zilei de ieri şi punem la dispoziţia coordonatorilor acţiunilor de prevenire, control şi gestionare a situaţiei generate de COVID-19, paturi de terapie intensivă în 11 localităţi din toate regiunile ţării. Vom răspunde prompt solicitărilor venite din partea autorităţilor române şi ne vom implica activ cu tot ceea ce este necesar şi putem pune la dispoziţie în această situaţie”, afirmă Cristian Hotoboc, preşedintele Patronatului Furnizorilor de Servicii Medicale Private – PALMED.

Sistemul medical este unul sigur, această imparire artificială in functie de forma de proprietate a furnizorilor afectează exclusiv pacientii fara nici un beneficiu evident.