Desi speram sa nu ai nevoie de ea, in contextul actual recomandam inca o data sa descarci aplicatia Apel 112


Nume: Apel 112

Platforma soft: Google Android, Apple iOS Pret: gratis Dezvoltator: Serviciul de Telecomunicatii Speciale Functionalitate: aplicatia permite transmiterea coordonatelor geografice ale apelantului la momentul initierii apelului de urgenta catre Sistemul National Unic pentru Apeluri de Urgenta 112. Utilizarea aplicatiei presupune activarea serviciilor de date (acces internet) si a functiei de localizare a telefonului mobil. Chiar daca aplicatia este instalata si activa, aceasta nu va transmite automat localizarea in urmatoarele situatii specifice: daca numarul de telefon nu apartine unui operator mobil din Romania, daca nu exista acoperire a operatorului care detine numarul de telefon, daca telefonul este in roaming.

Nume: Apel 112 

Platforma soft: Google Android, Apple iOS 

Pret: gratis 

Dezvoltator: Serviciul de Telecomunicatii Speciale 

Functionalitate: aplicatia permite transmiterea coordonatelor geografice ale apelantului la momentul initierii apelului de urgenta catre Sistemul National Unic pentru Apeluri de Urgenta 112. Utilizarea aplicatiei presupune activarea serviciilor de date (acces internet) si a functiei de localizare a telefonului mobil. Chiar daca aplicatia este instalata si activa, aceasta nu va transmite automat localizarea in urmatoarele situatii specifice: daca numarul de telefon nu apartine unui operator mobil din Romania, daca nu exista acoperire a operatorului care detine numarul de telefon, daca telefonul este in roaming.