Daca aveti impresia ca noi toti traim o recesiune si ca toti trebuie sa strangem cureaua si sa-i dam cu multa paine in lunile care vor urma, va inselati grav.

Romania privatilor din jurul meu arata asa:
-am niste prieteni cu o firma de design interior. Amenajeaza restaurante, birouri etc.. In mod normal, in perioada asta a anului,bagau la forja de dimineata pana noaptea. Nu mai e cazul, patronii strang acum cureaua si abia daca isi pot plati angajatii. Amenajarea si reamenajarea spatiilor sunt ultimele lor probleme.
-alt prieten are o mica afacere cu peste, livreaza la restaurantele din Bucuresti. E cu produsele pe stoc, incearca sa salveze afacerea si se reorienteaza car poate de rapid pe online. Dureaza. Costa.
-in televiziune, multi oameni sunt freelanceri, platiti la emisiune. Chiar daca pe post mai vedeti niste stiri, emisiunile mari, care presupun prezent multor oameni la filmare, s-au anulat. Toti sunt acum in Survivor – cum sa traiesti cu zero lei.
-o amica are o cafena de buzunar, cu un angajat. Se chinuia azi a inteleaga cum poate accesa ajutorul de la Stat pentru a il plati pe omul ala.! Diferenta o pune ea, desi are venit zero in lunile astea. Mi-a zis ca rezista vreo 60 de zile, daca strage bine de tot cureaua, iar ea renunta la tigari. A renuntat.
-instalatorul care mai vine la mine m-a sunat azi sa ma intrebe daca ii pot plati in avans o factura de 200 de lei pe o lucrare pe care mi-o va face dupa criza. N-are bani nici de paine. Punct.

As putea continua, dar nu vad rostul. Nu am pretentia ca fac vreo analiza macroeconomica aici, ci doar va povestesc ce se intampla in jurul meu. In acelasi timp, pe acelasi Pamant, in aceeasi tara si tot in bula mea exista doi bugetari. Unul lucreaza la un minister, ceva la IT, altul la Taxe… S-a intamplat sa vorbesc cu amadoi zilele astea. Unul zicea ca salariile lor sunt neatinse, era bucuros ca s-au prelungit voicherele de vacanta, iar celalalt mi se vaita ca “se aude” ca nu le vor da bonuri de masa in aprilie.
Am mai auzit-o si pe doamna de la Ministerul Muncii cotind-o la Digi si evitand raspunsul la intrebarea: mariti pensiile? E an electoral, cum sa nu le mareasca? Vreti sa piarda capital?

Si cam asa. Sunt doua Romanii aici, fratilor, si nu e de gluma!
O Romanie revoltata ca nu va lua bonuri de masa (probabil) si alta care moare.
Solidaritea aia sociala e o vorba de cacat, aruncata in vant de niste politruci.
Solidaritatea exista doar la nivel de tineri inimosi – de la ONG-uri sau de aiurea – care ajuta necondiotionat batranii si care doneaza pentru spitale.

In perioada asta, cei care lucreaza in sanatate sunt singurii angajati de la Stat care ar trebui sa aiba salariul dublu. Ar trebui luat de la toti ceilalti, imediat!

Nu am nimic cu bugetarii, nu e deloc vina lor. Postarea asta este despre normalitate si despre un adevar: TOTI trebuie sa strangem cureaua! Un guvern normal la cap ar trebui sa le explice acum prin ce trecem si sa le reduca venitul pe perioada asta (mai ales ca unii nu mai au cheltuieli de deplasare, lucrand de acasa!). Acum, pe loc! Sa taie pensii speciale, salariile parlamentarilor, tot! Pentru ca privatii nu vor mai pompa banuti, nu vor mai ajunge si la bugetari.
Daca e sa stranga toti cureaua, trebuie sa o faca totiq! Alfel avem o guvernare cu apucaturi comunistoide, in care inechitatea e politica de stat.

Grigore Alexandrescu:
“Adevarat vorbeam
Ca nu iubesc mandria si ca urasc pe lei,
Ca voi egalitate, dar nu pentru catei. „

Articol preluat de pe FB