Cum se desfășoară investigația PET/CT
  • Faza iniţială a investigaţiei presupune trecerea în revistă a istoricului medical al pacientului, precum şi examinarea nivelului glicemiei. Ulterior, pacientului îi este administrată substanţa de urmărire: o cantitate foarte mică de glucoză radioactivă, prin injectare intravenoasă. Acesta este un marker radioactiv care trebuie să treacă de testul a numeroase măsurători de control al calităţii înainte de fi folosit pentru injectarea pacienţilor. Acest marker îsi pierde foarte rapid radioactivitatea (în două pâna la trei ore) şi doar cantităţi foarte mici sunt injectate.
  • După administrare, pacientul va trebui să aştepte aproximativ o ora, într-o încăpere special amenajată, ca substanţa de urmărire să se distribuie în organism, timp în care se va relaxa şi va evita depunerea oricărui efort fizic.
  • La aproximativ o oră de la injectare şi după pregătirea pacientului, acesta va fi însotit în sala unde se găseste echipamentul de examinare.
  • Pacientul va trebui să stea nemişcat pe durata scanării, deoarece mişcările pot afecta rezultatul analizei. Scanarea PET/CT poate dura între 20 şi 30 de minute. Procedura de examinare poate fi diferită, în funcţie de pacient şi de obiectul investigaţiei. Detaliile concrete ale examenului PET/CT la care pacientul va fi supus vor fi explicate în detaliu acestuia de către tehnicianul ce efectueză examinarea.

Citește mai multe:

Secțiune realizată cu sprijinul Affidea_logos_RGB_5