Prietenii Inimii – grup de suport la Iulius Mall din Timisoara, Sept 2017

Asociaţia Colegiului Pacienţilor, organizaţie nonguvernamentală la nivel naţional, cu peste 6.000 de membri, i-a invitat pe timişoreni vineri, 29 septembrie, la Iulius Mall, între orele 13.00 – 19.00, pentru un control al sănătăţii, unde medici şi asistente le-au efectuat testări gratuite ale tensiunii arteriale, le-au măsurat pulsul şi saturaţia de oxigen.

Colegiul Pacienţilor a organizat acest eveniment la nivel naţional, cu ocazia Zilei
Mondiale a Inimii, cu scopul creşterii gradului de conştientizare în rândul populaţiei
asupra factorilor de risc cardiovascular.

”În cadrul acestui eveniment s-au oferit cât mai multe informatii utile populaţiei cu privire la monitorizarea sănătăţii inimii şi a sistemului cardiovascular. Medici şi asistente au efectuat testări gratuite ale tensiunii arteriale, măsurarea pulsului şi a saturaţiei de oxigen”, a spus Dorin Raţă, preşedintele Colegiului Pacienţilor – filiala Timiş.

De asemenea, au  fost împărţite materiale de informare despre bolile de inimă.

ALEGE SĂ FII PARTENER CU COLEGIUL PACIENŢILOR, MOTORUL
SCHIMBĂRII ÎN SISTEMUL DE SĂNĂTATE DIN ROMÂNIA!

VIZIUNEA COLEGIULUI PACIENŢILOR
O lume în care serviciile medicale sunt privite ca un drept al omului, fără a fi restricționate de resursele materiale ale beneficiarului, toți oamenii având același drept la viață.
Colegiul Pacienților este o instituție menită să vegheze asupra sistemului medical apărând drepturile oamenilor la sănătate mai presus de interesele comerciale, politice sau de orice altă natură.

Noi apărăm dreptul tuturor oamenilor la viață!

Colegiul pacientilor, asociatie de pacienti, protectia pacientilor, drepturile pacientilor