Cu ocazia Zilei Mondiale a Inimii, marcata in data de 29 septembrie 2017, Colegiul Pacientilor va organiza o campanie la nivel national care are ca scop  informarea, constientizarea si educarea populatiei  asupra factorilor de risc ce duc la aparitia bolilor cardiovasculare,  principala cauza de mortalitate din Romania.

In Oradea, vor fi amplasate standuri  in data de 29 septembrie, interval orar 10-22, in Lotus Center, in incinta Carrefour, in data de 30-31 octombrie in Era Shoping Oradea interval orar 12.00-16.00, in care oamenii sunt invitati sa-si verifice gratuit valorile tensiunii arteriale, pulsul si saturatia de oxygen. Pacientii vor primi sfaturi utile despre cum pot preveni bolile cardiovasculare prin adoptarea unui stil de viata sanatos. De asemenea cei interesati vor primi vouchere cu servicii gratuite si cu reducere de pana la 70 % de la Spitalul Pelican Oradea.

“ Sanatatea inimii inseamna sanatatea noastra, iar cu aceasta ocazie dorim sa atragem atentia ca bolile cardiovasculare se pot preveni prin adoptarea unui stil de viata sanatos” sustine Angela Pernes, director executiv al asociatiei.