Colegiul Pacientilor a lansat un sondaj de opinie incercand sa afle perceptia pacientilor privitor la calitatea si accesibilitatea serviciilor medicale.

Analizand raspusnsurile pacientilor sa constatat ca 44,2% din pacienti sustin ca medicul de familie nu le-a recomandat niciodata investigatii medicale cu scop preventiv (fara a acuza o durere sau problema medicala).

36,1% dintre pacienti sustin ca medicul a sugerat astfel de investigatii dar nu a insistat, dintre acestia 5.7% sustin ca medicul nu a fost convingator cand a facut aceste recomandari iar 11,8% sustin ca nu au vrut sa faca investigatiile.

Doar 1,6% dintre pacienti sustin ca nu sunt interesati de preventie si 1,4% nu vor sa plateasca un astfel de serviciu medical.

La intrebarile legate de preventie au raspuns 441 pacienti.

Colegiul Pacientilor este una dintre cele mai mari asociatii de pacienti din tara focusul asociatiei fiind preventia, calitatea si acesibilitatea serviciilor medicale.

Asociatia militeaza pentru protectia pacientilor in relatia cu sistemul sanitatar public si privat.