Sas Luca, elev in clasa a 12-a la Liceul teoretic Jean Monnet din Bucuresti a castigat premiul intai la concursul InfoEducatie la sectiunea de aplicatii utilitare.

Aplicatia cu care acesta a castigat se numeste Dr. Like si este dezvoltata in parteneriat cu Colegiul Pacientilor.

Luca, care este membru voluntar in Colegiul Pacientilor si a ajutat in trecut la dezvoltarea diferitelor materiale distribuite de Colegiul Pacientilor. El a inceput sa lucreze alaturi de noi la o aplicatie care va imputernici pacientii si va crea un forum deschis prin care acestia vor putea comunica cu medicii.

Aplicatia Dr Like, care a fost premiata cu locul 1 la categoria de aplicatii utilitare, este dezvoltata pentru Android si iOS si urmeaza sa fie lansata in decursul lunii viitoare. In aceasta aplicatie, oamenii vor putea sa acceseze o baza de date cu doctori din Romania, sa isi impartaseasca experientele cu diferite cadre medicale si sa caute un doctor potrivit pentru ei bazat pe review-urile altor pacienti. Doctorii de asemenea vor putea sa isi creeze cont si sa raspunda recenziilor si sa interactioneze cu pacientii lor.

InfoEducatie este cel mai mare concurs de informatica pentru tinerii din Romania si este sponsorizat de companii precum Google, Orange, Intel, Cisco si Oracle. La faza nationala a concursului juriul a fost impresionat atat de partea de programare si cunostiintele avansate in domeniu ale lui Luca, cat si de utilitatea aplicatiei si de posibilitatea ca aceasta sa imbunatateasca viata utilizatorilor sai.

Acum Luca pregateste aplicatia pentru lansare, dar si pentru urmatorul concurs la care va participa GREPIT, unde spera ca aplicatia sa fie premiata din nou.

poster aplicatie mobil colegiul pacientilor

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.