Luca Sas a castigat locul 1 la concursul national GREPIT cu aplicatia DrLike dezvoltata in colaborare cu Colegiul Pacientilor la Categoria Software – Utilitar

GREPIT este un concurs adresat tinerilor cu vârste între 14 și 20 de ani, structurat sub forma unui concurs de proiecte cu secțiuni variate. Cele mai bune proiecte au participat între 5 și 8 septembrie la etapa finală de la pensiunea Satul Prunilor, județul Dâmbovița.
Dr. Like este o aplicatie dezvoltata pentru Android si iOS cu scopul de a imputernicii pacientii si a creea un forum deschis in care acestia pot comunica cu medicii. De asemenea, aplicatia este dezvoltata in parteneriat cu Colegiul Pacientilor, cea mai  mare organizatie pentru protectia pacientilor din Romania si a castigat deja Premiul 1 la sectiunea de aplicatii Utilitare la concursul InfoEducatie 2016.
Dr. Like ofera acces utilizatorilor sai la o baza de date cu toti doctorii din Romania, prezentati intr-o lista cu verticala.
Fiecare doctor are o pagina dedicata pe care poate sa isi scrie datele personale.
Utilizatorii pot accesa paginile doctorilor ca vizitatori, astfel pot vizuliza recenziile doctorilor si ii pot cauta in baza de date fara a isi crea cont. Totodata, utilizatorii care isi creeaza un cont pot sa salveze in baza de date paginile doctorilor de care sunt interesati.
Doctorii pot fi filtrati in functie de judet si specialitate pentru a fi mai usor gasiti.
Prin intermediul aplicatiei, utilizatorii pot de asemenea sa se inscrie in asociatia Colegiul Pacientilor pentru a se implica mai mult in rezolvarea problemelor din sistemul medical din Romania.
Aplicatia a fost programata folosind LCL.
LCL ( https://github.com/SasLuca/LCL ) este o librarie scrisa in Java si are ca scop usurarea developmentului de aplicatii si jocuri crossplatform.
LCL se foloseste de LibGDX pentru input pooling, batch rendering si bindiguri crossplatform de OpenGL ES.
LCL ofera:
– numeroase abstractii
– un sistem de input bazat pe layere
– un sistem de gestionare a logicii aplicatiei
– randare de text folosind bitmap fonts, true type fonts folosind libraria FreeType si Distance Field Fonts
– un sistem de animatii bazat pe Tween Engine
– ninepatches
– method chaining prin intermediul genericelor in interfete
– cea mai avansata librarie de tuples pentru java
– custom wrapper pentru obiectul Thread din Java care ii permite sa fie refolosit
– un sistem de pooling pentru reciclarea si reutilizarea obiectelor
– sistem de grupare a obiectelor pentru a executa transformari
– masking
– sistem de gestionare a tastaturii virtuale pentru telefoane mobile
– abstractii cu implementari specifice pe platforma
Dr. Like foloseste LCL si este realizat in totalitate in LCL, iar LCL este realizat in totalitate de catre Luca. Alte librarii folosite in aplicatie sunt:
– Joda Time
– Minimal-json pentru json parsing
– Gson pentru generarea de json ale modelelor
– Retrolambda pentru a folosi expresii lambda, function pointers si alte functii din Java 8 pastrand compatibilitatea cu Android care momentan nu foloseste Java 8 decat in noul Jack Toolchain
– Apache http components
– Javax mail
Aplicatia a fost realizata in JetBrains IntelliJ IDEA 2016.2 si foloseste Gradle pentru a gestiona structura, compilarea si librariile proiectului.
De asemenea, baza de date a aplicatiei este hostata pe Microsoft Azure si este accesata prin call-uri la un web service realizat in C# Web Api. Ca securitatea, orice call-uri la web service cer anumite argumente. Spre exemplu, pentru a posta un review trebuie trimis id-ul si parola utilizatorului cat si un cod de securitate generat la logare. Parolele utilizatorilor sunt protejate, in baza de date fiind tinute numai un salt individual pentru fiecare utilizator si parola hashuita prin algoritmul SHA256 cu saltul atasat de parola.

Aplicatia este in ultima etapa de dezvoltare, build-ul atasat la inscriere este un demo ruland pe Android. Momentan discut cu Colegiul Medicilor pentru a integra o baza de date cu toti doctorii din Romania ne-a explica Luca Sas, elev in clasa a XII la liceul Teoretic ,,Jean Monnet” din Bucuresti .