Astazi vineri, 26 mai 2017 s-a deschis oficial și filiala Cluj a Colegiului Pacientilor, fiind a saptea filiala la nivel national. Domnul Seffer Laurentiu Levente a fost desemnat Presedinte filialei Cluj.

In prezent avem reprezentativitate in Bucuresti cu sediul central, Oradea, Timisoara, Brasov, Gorj, Arad și astăzi 26.05.2017 Cluj.
In cadrul Conferintei de presa  s-a semnat și un protocol de colaborare cu Corpul Profesional al  Mediatorilor Cluj. Au fost invitati reprezentanti ai Organizatiei Tinerilor Medici din Cluj-Napoca, reprezentata de dr. DAN Cristian Paul cu care am agreat un parteneriat.

Colegiul Pacientilor este o organizație nonguvernamentală (ONG) cu reprezentativitate națională, născută din dorința de a pune interesele oamenilor pe primul loc atunci când vine vorba de sănătatea umană, Fondata in martie 2015 de cativa voluntari implicati in sistemul de sanatate, a ajuns ca la finalul lunii februarie asociatia sa numere peste 4000 de membri, devenind cea mai puternica asociatie din tara.

Misiunea noastră este:
– crearea unui sistem medical care să ofere acces nediscriminatoriu și egal la servicii medicale tuturor oamenilor, sănătatea fiind unul din drepturile fundamentale umane.
– cresterea resurselor pentru finantarea sistemului de sanatate
– eliminarea coruptiei din sanatate
– cresterea calitatii serviciilor medicale
– sustinem importanta preventiei in sanatate

Prin implicarea noastra dorim sa participam activ la politicile din sistemul de sanatate si alaturi de societatea civila sa modelam cadrul legislatv, in beneficiul pacientului. Nevoile pacientului sunt o prioritate pentru noi, iar calitatea, accesibilitatea serviciilor medicale precum si tratamentele eficiente au devenit o importanta majora a sistemului de sanatate.

Angela Pernes, Director Executivimg_5754.jpg