Tot mai multi pacienti acceseaza servicii decontate CAS in spitale private.

Numarul de contracte ale spitalelor private cu CNAS a ajuns anul trecut la 299 si suma totala decontata catre aceste unitati a ajuns la 474 milioane de lei reprezentand 4,5% din totalul decon­ta­rilor catre spitale potrivit Casei Nationale de Asi­gurari de Sanatate (CNAS).

”Decontarile pentru unitatile sani­ta­re private cu paturi s-au ridicat anul tre­cut la 474 de milioane de lei, respectiv 4,5% din totalul decon­tă­rilor pentru unităţile cu paturi. Anul trecut aveam contracte cu 299 de unităţi sanitare private cu paturi, ce ofereau spitalizare de zi sau continua. In aceasta categorie intra si spitalizare de zi. In 2011 aveam doar 79 de contracte cu unitatile sanitare private cu paturi“, conform aceleasi surse.

CNAS deconteaza investigatiile si tratamentele la spitalele private cu excepţia „conditiilor in regim hotelier“ din spitalele private, adică tariful de cazare pe noapte. Suma totală a decontarilor pentru spi­ta­lele publice si private s-a ridicat la 10,5 mld. lei (2,4 mld. euro) anul trecut, fa­ţă de 9 mld. lei (2 mld. euro) anul anterior.

 

 

 

Colegiul Pacientilor, Asociatie de pacienti, Drepturile Pacientilor, Protectia Pacientilor.