Cu ocazia Zilei Mondiale a Inimii, marcata in data de 29 septembrie 2017, Colegiul Pacientilor va organiza o campanie la nivel national “Prietenii inimii” care are ca scop  informarea, constientizarea si educarea populatiei  asupra factorilor de risc ce duc la aparitia bolilor cardiovasculare,  principala cauza de mortalitate din Romania.

Simultan campania este sustinuta in scursalele Oradea, Bucuresti, Timisoara, Cluj si Constanta.

In Oradea, vor fi amplasate standuri  in data de 29 septembrie, interval orar 10-22, in Lotus Center, in incinta Carrefour Lotus, in data de 30-31 octombrie in Era Shoping Oradea interval orar 12.00-16.00, in care oamenii sunt invitati sa-si verifice gratuit valorile tensiunii arteriale, pulsul si saturatia de oxygen. Pacientii vor primi sfaturi utile despre cum pot preveni bolile cardiovasculare prin adoptarea unui stil de viata sanatos. De asemenea cei interesati vor primi vouchere cu servicii gratuite si cu reducere de pana la 70 % de la Spitalul Pelican Oradea.Colegiul Pacientilor Lotus

“ Sanatatea inimii inseamna sanatatea noastra, iar cu aceasta ocazie dorim sa atragem atentia ca bolile cardiovasculare se pot preveni prin adoptarea unui stil de viata sanatos” sustine Angela Pernes, director executiv al asociatiei.

Daca doresti sa te implici in actiunile si proiectele noastre, vino alaturi de noi! (https://colegiulpacientilor.org/voluntar/). Impreuna vom putea schimba ceva!

Despre COLEGIUL PACIENTILOR:

COLEGIUL PACIENTILOR este o asociație de pacienti cu peste 6000 membri, fondată in 2015 care și-a propus să identifice și să monitorizeze rezolvarea de catre instituțiile abilitate a problemelor cu care se confruntă cetațenii in accesarea serviciilor medicale și a beneficiilor legate de sanătate. Contribuim activ cu propuneri și soluții alternative la politicile de sanătate publică. Pentru mai multe informatii, puteti accesa : www.colegiulpacientilor.org  sau  http://www.facebook.com/colegiulpacientilor