Un centru mobil pentru donarea sangelui va fi instalat la sediul ANAF din Timisoara.

Cei care vor sa faca o fapta buna inainte de sarbatorile pascale pot dona sange miercuri, 4 aprilie, incepand cu ora 9.00, la centrul mobil amplasat in amfiteatrul sediului Finantelor din Timisoara.

Aceasta este cea de-a doua actiune de acest fel, insa acum campania ‘Si tu poi fi erou’, organizata de angajatii ANAF in colaborare cu Centrul Regional de Transfuzii Timisoara si Colegiul Pacientilor Timis a recrutat si angajati ai multinationalelor din vecinatatea sediului Finantelor pentru a dona sange. Toti au raspuns pozitiv.

“Bonurile pe care le primesc donatorii implicati in campanie vor fi cumparate alimente ce vor fi mai apoi donate unei case de batrani din Timis.” a declarat Dorin Rata, Presedintele Colegiului Pacientilor Timis

Sangele colectat va fi distribuit in spitale si clinici, unde este atat de necesar pentru salvarea vietilor. Donarea de sange este un gest umanitar care salveaza vieti si are, de asemenea, efecte pozitive asupra celor care doneaza, prin cresterea imunitatii.