Ziua mondiala a donatorului de sange se sarbatoreste in intreaga lume, in fiecare an, in data de 14 iunie si reprezinta o ocazie de crestere a gradului de constientizare cu privire la nevoia de sange si produse sanguine sigure. Totodata, aceasta zi este un prilej de a multumi donatorilor de sange voluntari pentru salvarea de vieti si imbunatatirea sanatatii altora ( Organizatia Mondiala a Sanatatii).

Cu aceasta ocazie, Asociatia Colegiul Pacientilor- Sucursala Timis impreuna cu DGRFP Timisoara, Sindicatul Fintim, Sindicatul Finante Arad, Sindicatul Finante Publice HD, Sindicatul National al Politistilor “SMARTPOL” si Centrul Regional de Transfuzie Sanguina vor organiza miercuri, 16 iunie campanii mobile de donare de sange in mai multe orase (Timisoara, Arad, Deva si Resita).

Colegiul Pacientilor incurajeaza donarea benevola de sange si indeamna cetatenii sa doneze si sa fie alaturi de cei care au nevoie de sprijin pentru a depasi momentele critice din viata lor.

Fiecare donator e un EROU!