Abonamentul si asigurarea privata de sanatate, o mare vrajeala….

Abonamentul si asigurarea privata de sanatate, o mare vrajeala...


Este normal ca abonatii sa primeasca locurile cele mai indepartate, si este normal sa primeasca si cei mai slabi medici.

De ce?

Pt ca, companiile care achita aceste abonamente se zgarcesc si vor sa achite cat mai putin, pe cat mai multe servicii gratuite pe care le „vand” catre salariati ca fiind mega beneficii, iar pretul nu este sustenabil pur si simplu pt clinicile private; Ce alternativa ai?

Folositi-va de sistemul decontat de stat, dar tot la privat, veti ramane surprinsi de calitatea medicilor, si a serviciilor.

Nu veti astepta 2 ore, dar probabil ca 30 min veti astepta, macar stiti ca va folositi de ceva ce platiti lunar la stat.

Atentie, furnizorii privati care sunt in contract cu CASA de asigurari sunt platiti ca la adunat de prune, adica per serviciu iar medicii de acolo nu-i gasiti si in spitalul de stat, pt ca nu au voie, si deci nu vin cu metehne;

Asigurarea privata de sanatate prin asiguratori este o mare prostie.

De ce?

Pt ca se bazeaza tot pe furnizorii privati existenti, si nu primiti atentie speciala ca ati venit prin Allianz, Signal Induna, Generalii, etc. mai ales ca acestia negocieaza preturile mai ceva ca angajatorii vostri.

Apropo, si se bazeaza pe afectiuni acute si pulseu-ri, dificil, dar veti intelege cand veti fi pusi in aceea situatie;

Si daca polita nu va acopera investigatia, pt ca va garantez ca 70% din investigatii nu vor fi acoperite, veti astepta 1 ora pana cand call center-ul asiguratorului care se afla in India, sau Ungaria va raspunde la telefonul receptionistei din clinica pt a-i ok-ul pe decontarea sau nu a serviciului.

Nu considerati ca totul vi se cuvine pt 30-100 ron pe luna, noi romanii am fost invatati cu medicina ieftina, iar acestea sunt ponoasele pe care le tragem, anumite specialitati au inceput sa fie atat de rare, nu se mai gasesc medici, incat vom ajunge sa primim diagnostic prin telemedicina din India.

Celor care aveti asa numitele abonamente corporate:

– mai aruncati din cand in cand un ochi pe preturile de lista;

– ganditi-va ca salariile medicilor au crescut cu 50% la stat;

– salariile asistentilor medicali cu 70%;

– salariul minim cu 200 ron pe net aici se incadreaza oamenii din call center care va raspund la telefon, receptionera, femeia de serviciu, etc;

– cu siguranta furnizorii de materiale nu au scazut preturile, poate ca nici nu le-au crescut cu mult, dar cursul euro-leu este diferit de acum 1 an sau 2;

Si cu toate acestea compania dumneavoastra si-a renegociat o scadere de costuri cu aproximativ 10% fata de anul trecut cu furnizorul de servicii medicale;

Acum puneti-va intrebarea, daca abonamentul dumneavoastra poate sustine costurile macar, nu discutam de marje de profit care este necesara a fi, fiind furnizori privati.

Eu imi folosesc 100% abonamentul pe care il detin la stat, si pentru care imi platesc lunar „cotizatia” si angajatorul meu pt mine;

Revin… folositi-va de furnizorii privati care va ofera servicii decontate de stat;


Un pacient