Alătură-te singurei comunități de pacienți din România

Obține servicii medicale, acces la tratamente și consultații. Cunoaște-ți drepturile

Vrei să afli mai multe despre afecțiunile oncologice?

Înscrie-te în baza noastră de date și primești periodic informații noi și utile pentru pacienți.

Fii la curent cu drepturile și beneficiile pacienților bolnavi de cancer

Ce trebuie să știi despre afecțiunile oncologice, diagnostic și tratament

Oncologia este specialitatea medicală care urmărește să depisteze, să pună diagnostic, să stabilească și să ofere cel mai bun tratament pacienților bolnavi de cancer. Medicii oncologi oferă suport în ceea ce privește prevenția și factorii de risc pentru această afecțiune, dar se ocupă și de stabilirea diagnosticului și aplicarea metodelor de tratament corecte.

În plus, oncologia urmărește și evoluția post-tratament a pacienților care au supraviețuit, pentru a le asigura o calitate a vieții cât mai bună după diagnostic.

Noutăți pentru pacienți

Începând cu 01.07.2024, serviciile de îngrijiri medicale la domiciliu acordate persoanelor asigurate, diagnosticate cu afecțiune oncologică, vor fi decontate din bugetul FNUASS (Fondul Național Unic de Asigurări Sociale de Sănătate) pentru Planul Național de Prevenirea și Combaterea Cancerului. Astfel, pacienții cu afecțiuni oncologice vor putea accesa oricând servicii de îngrijiri medicale la domiciliu, chiar dacă furnizorul de îngrijiri medicale la domiciliu aflat în relație contractuală cu CNAS a epuizat plafonul.

IMPORTANT:

Pacienții cu afecțiuni oncologice beneficiază de servicii de îngrijiri medicale la domiciliu decontate de CNAS. Prin Colegiul Pacienților, puteți programa servicii medicale la domiciliu pentru pacienții care suferă de cancer, oricând, gratuit.

În România apar anual peste 95.000 de cazuri noi de cancer

Cancerul pulmonar - Principala cauză de deces prin cancer

Incidența cancerului în România se situează sub media Uniunii Europene, însă mortalitatea cauzată de cancer este cu 7% mai mare decât media U.E. Cel mai frecvent este cancerul de plămâni, cu o rată a mortalității cu aproape 11% mai mare comparativ cu anul 2000.

Între timp, însă, 6 alte tipuri de cancer modifică îngrijorător statisticile: cancerul colorectal, cancer de sân, prostată, cancer hepatic, cancer al vezicii urinare și de pancreas.

Prevalența ridicată a factorilor de risc și investiția modestă în prevenție primară și secundară contribuie la gravitatea acestor statistici în România.

Apar anual peste 95.000 de cazuri noi de cancer și se produc aproape 54.000 de decese. Estimările arată o creștere a incidenței cancerului cu 6%, până în anul 2035, cu 8,3% la bărbați și 3,3% la femei.

Află care sunt drepturile fundamentale ale pacienților oncologici și acționează la timp!

Depistarea precoce

Serviciile de testare pentru depistarea precoce a diferitelor tipuri de cancer (de sân, de col uterin și colorectal) nu sunt aceleași în mediul rural și în mediul urban, din cauza diferențelor de venituri. România a implementat proiecte de screening pentru cancerul de sân și colorectal și HPV, măsuri care reprezintă un fundament pentru planuri de extindere regională și națională.

Tratamente oncologice

Există diferite tipuri de terapii, în funcție de tipul de cancer, gradul de afectare și istoricul pacientului.

1. Chimioterapia
  2. Imunoterapia
  3. Terapia țintită
  4. Hormonoterapia
  5. Radioterapie
  6. Terapii adjuvante
  7. Onconutriție și consiliere psihologică

Centre de tratament oncologic în România

În România există câteva centre de tratament oncologic consacrate, care dispun de aparatură și tehnologie de ultimă generație, personal medical calificat și cu experiență în gestionarea unei cazuistici variate, unde se realizează intervenții care aduc rezultate, dându-le o șansă la viață pacienților afectați. Cancerul este o provocare, nu un capăt de drum!

OncoHelp (Timișoara)

Neolife (București, Brașov, Iași, Vâlcea, Brăila)

Amethyst Radiotherapy (București, Timișoara, Cluj-Napoca, Alba Iulia)

Nu uita să te înscrii în Colegiul Pacienților pentru a beneficia de informații de ultimă oră pe tema sănătății și a afecțiunilor care te interesează!