Cat de des interactionezi cu medicul de familie?

Pacientul va interactiona cu medical de familie de fiecare data cand situatia i-o cere.

Unii pacienti vor veni doar de nevoie, cei mai constiinciosi privind starea lor de sanatate o vor face mai des sau in functie de recomandarile medicului.

Preocuparea fata de starea de sanatate o regasim mai ales la pacientii care cunosc efectele adverse ale unei boli sau au intalnit pe parcursul vietii persoane apropiate lor ce au dobandit una sau mai multe afectiuni severe.

Examenul de bilant al starii de sanatate este recomandat anual. In primii ani de viata copilul va ajunge mai des in cabinetul medicului de familie pentru urmarirea dezvoltarii, vaccinari, examinari la intrarea in colectivitate sau diverse episoade de boala acuta specific copilariei.

Adolescentul va vizita mai rar medicul daca situatia nu o impune desi preventia isi pastreaza importanta la orice varsta si odata cu maturizarea apar noi provocari atat pentru medic cat si pacient.

Din pacate un numar mare de pacienti vor dezvolta boli cronice odata cu trecerea timpului. Stresul, alimentatia nesanatoasa, poluarea mediului inconjurator duc la dezvoltarea multor afectiuni.

Pentru afectiunile cronice pacientul va veni lunar sau trimestrial pentru monitorizare si tratament in cabinetul medicului de familie. Casa de asigurari de sanatate deconteaza trei consultatii ale unui pacient la medicul de familie pe luna.

Colegiul Pacientilor – Asociatie de pacienti, protectia pacientilor, drepturile pacientilor, asigurari private de sanatate, asigurari publice de sanatate, CAS, CNAS.