Colegiul Pacientilor a deschis sucursala din Pitesti

Comunicat  19.11.2019


Colegiul Pacientilor a deschis astazi sucursala din Pitesti, in prezenta membrilor simpatizanti si a celor care vor sprijini aceasta initiativa. 


Asociatia Colegiul Pacientilor a ajuns in prezent la 18 sucursale si la peste 7000 de membri, fiind in continua dezvoltare teritoriala.


Fondata in martie 2015 de cativa voluntari implicati in sistemul de sanatate, Asociatia Colegiul Pacientilor isi propune sa fie o prezenta activa in societate si sa reprezinte cu demnitate si diligenta drepturile pacientilor si accesul universal la servicii medicale de calitate.


Misiunea noastră este sa creem un sistem medical care să ofere acces nediscriminatoriu și egal la servicii medicale tuturor oamenilor, sănătatea fiind unul din drepturile fundamentale umane.


Cu ocazia deschiderii Sucursalei din Pitesti a fost lansat si serviciul de suport in caz de malpraxis, pentru solutionarea prin mediere a litigiilor dintre pacienti si cadrele medicale sau institutiile medicale, in parteneriat cu Consiliul de Mediere, reprezentat prin dl Gabriel Cazan. 


La deschiderea sucursalei au fost prezenti doamna Carmen Sas, membru fondator al Asociatiei Colegiul Pacientilor si dl Alin Kisim, presedinte Sucursala Arges.


”Prin acest demers dorim sa contribuim la dezvoltarea unor servicii de sanatate mai bune si mai sensibile la nevoile beneficiarilor. Prin activitatea noastra urmarim identificarea nevoilor reale ale pacientilor, accesul facil si echitabil la tratament si servicii medicale de calitate, precum si informarea corecta a pacientilor cu privire la drepturile pe care le au in calitate de asigurati in sistemulpublic de sanatate”, Alin Kisim –presedinte Colegiul Pacientilor, Sucursala Arges.