Contribuitia personala pentru asiguratii care opteaza pentru servicii de spitalizare in unitati sanitare private in contract cu CAS

Casa Nationala de Asigurari de Sanatate anunta ca asiguraţilor care optează pentru servicii de spitalizare în unităţile sanitare private aflate în relaţie contactuală cu casele de asigurări li se poate solicita plata unei contribuţii personale, care să acopere diferenţa între tariful practicat de spitalul privat şi tariful decontat de casa de asigurări pentru rezolvarea fiecărui caz.

Atenţie, nici contribuţia personală şi nici costul serviciilor de care beneficiază asiguraţii în spitale private care nu sunt în relaţie contractuală cu casa de asigurări de sănătate nu se decontează, acestea fiind suportate exclusiv de către asiguraţi, mentioneaza CNAS.

Serviciile de spitalizare pentru cazurile acute, acordate asiguraţilor în unităţile sanitare publice aflate în relaţie contractuală cu casele de asigurări de sănătate, sunt gratuite.