Endodontie la microscop

Ce este endodontia?

Endodontia este ramura stomatologiei care trateaza pulpa dentara (nervul dentar).

Dintele este format dintr-o parte dura, care cuprinde smaltul, dentina, cementul si o parte de tesut moale, pulpa dentara, situata in interiorul partii dure, intr-o cavitate ce formeaza camera pulpara si canalul radicular.

Pulpa dintelui poate fi afectata din diverse cauze, motiv pentru care trebuie inlaturata. Pulpa dentara ajuta la cresterea si mentinerea dintelui in cavitatea bucala. In lipsa acesteia, dintele este sustinut de tesuturile inconjuratoare.

Tratamentul de canal presupune indepartarea pulpei dentare ce contine vase de sange si fibre nervoase. Dupa ce tesutul deteriorat este extras, se curata spatiul dentar si se pregateste pentru obturatie, adica pentru sigilarea canalului radicular.

Cele mai frecvente cauze ale deteriorarii pulpei dentare

  • Fisurile dentare
  • Cariile profunde
  • Traumatisme dentare

Etapele tratamentului de canal

Dupa anestezie, se monteaza diga,care izoleaza dintele de restul cavitatii bucale, impiedicand accesul salivei in locul interventiei.

Se realizeaza o deschidere in coroana dintelui pentru a putea ajunge la camera pulpara si implicit la nerv.

Apoi se identifica numarul canalelor radiculare si lungimea lor.

Pasul urmator este reprezentat de indepartarea pulpei dentare

Sub controlul microscopului se largeste canalul si se curata cu solutii dezinfectante.

Urmeaza apoi obturarea si sigilarea canalului cu materiale biocompatibile

Dupa finalizarea cu succes a tratamentului urmeaza restaurarea dintelui cu ajutorul unui pivot de sticla (daca este necesar) si a unei coroane.